    Vishay Dale RNC60H1504BSB14
    Part No.:
    RNC60H1504BSB14
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRNC60H1504BSB14.pdf
    Description:
    RES 1.5M OHM 1/4W .1% AXIAL
    Resistance:
    1.5 MOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 175°C
    Size / Dimension:
    0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
    Failure Rate:
    S (0.001%)
    Datasheet:
    1. How to order RNC60H1504BSB14 on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RNC60H1504BSB14 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RNC60H1504BSB14?
    Image RNC60H1504BSB14 RNC60H1504BSB14201
    Part Number RNC60H1504BSB14 RNC60H1504BSB14201
    Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale
    Series Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60 Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Resistance 1.5 MOhms 1.5 MOhms
    Tolerance ±0.1% ±0.1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
    Composition Metal Film Metal Film
    Features Military, Moisture Resistant, Weldable Military, Moisture Resistant, Weldable
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C ±50ppm/°C
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C
    Supplier Device Package Axial Axial
    Size / Dimension 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm) 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
    Height - Seated (Max) - -
    Number of Terminations 2 2
    Failure Rate S (0.001%) S (0.001%)