    Sullins Connector Solutions HCC19HEYH
    Part No.:
    HCC19HEYH
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Category:
    Edgeboard Connectors
    Package:
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDHCC19HEYH.pdf
    Description:
    CONN EDGE DUAL FMALE 19POS 0.100
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Series:
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Card Type:
    Non Specified - Dual Edge
    Gender:
    Female
    Number of Positions/Bay/Row:
    Number of Positions:
    19
    Card Thickness:
    0.062" (1.57mm)
    Number of Rows:
    1
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Read Out:
    Single
    Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Contact Material:
    Beryllium Copper
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    30.0µin (0.76µm)
    Contact Type:
    Cantilever
    Color:
    Flange Feature:
    Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 125°C
    Datasheet:
    1. How to order HCC19HEYH on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the HCC19HEYH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HCC19HEYH?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HCC19HEYH.
    Image HCC19HEYH
    Part Number HCC19HEYH
    Manufacturer Sullins Connector Solutions
    Series -
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Card Type Non Specified - Dual Edge
    Gender Female
    Number of Positions/Bay/Row -
    Number of Positions 19
    Card Thickness 0.062" (1.57mm)
    Number of Rows 1
    Pitch 0.100" (2.54mm)
    Read Out Single
    Features -
    Mounting Type Through Hole
    Termination Solder
    Contact Material Beryllium Copper
    Contact Finish Gold
    Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
    Contact Type Cantilever
    Color -
    Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Operating Temperature -65°C ~ 125°C