    Sullins Connector Solutions GCC10DRTI-S93
    Part No.:
    GCC10DRTI-S93
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Category:
    Edgeboard Connectors
    Package:
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDGCC10DRTI-S93.pdf
    Description:
    CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Series:
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Card Type:
    Non Specified - Dual Edge
    Gender:
    Female
    Number of Positions/Bay/Row:
    10
    Number of Positions:
    20
    Card Thickness:
    0.093" (2.36mm)
    Number of Rows:
    2
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Read Out:
    Dual
    Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    30.0µin (0.76µm)
    Contact Type:
    Full Bellows
    Color:
    Black
    Flange Feature:
    Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 125°C
    Datasheet:
    1. How to order GCC10DRTI-S93 on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the GCC10DRTI-S93 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCC10DRTI-S93?
    Image GCC10DRTI GCC10DRTI-S13 GCC10DRTI-S734 GCC10DRTI-S93
    Part Number GCC10DRTI GCC10DRTI-S13 GCC10DRTI-S734 GCC10DRTI-S93
    Series - - - -
    Packaging Tube Tube Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active
    Gender Female Female Female Female
    Number of Positions/Bay/Row 10 10 10 10
    Number of Positions 20 20 20 20
    Card Thickness 0.062" (1.57mm) 0.062" (1.57mm) 0.031" (0.79mm) 0.093" (2.36mm)
    Number of Rows 2 2 2 2
    Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Read Out Dual Dual Dual Dual
    Features - Card Extender - -
    Mounting Type Through Hole Board Edge, Straddle Mount Through Hole Through Hole
    Termination Solder Solder Solder Solder
    Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
    Contact Finish Gold Gold Gold Gold
    Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm)
    Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
    Color Black Black Black Black
    Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C