    Sullins Connector Solutions EBC19DRES-S93
    Part No.:
    EBC19DRES-S93
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Category:
    Edgeboard Connectors
    Package:
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDEBC19DRES-S93.pdf
    Description:
    CONN EDGE DUAL FMALE 38POS 0.100
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Series:
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Card Type:
    Non Specified - Dual Edge
    Gender:
    Female
    Number of Positions/Bay/Row:
    19
    Number of Positions:
    38
    Card Thickness:
    0.093" (2.36mm)
    Number of Rows:
    2
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Read Out:
    Dual
    Features:
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination:
    Solder Eyelet(s)
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    10.0µin (0.25µm)
    Contact Type:
    Full Bellows
    Color:
    Blue
    Flange Feature:
    Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 125°C
    Datasheet:
    1. How to order EBC19DRES-S93 on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the EBC19DRES-S93 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EBC19DRES-S93?
    Image EBC19DRES EBC19DRES-S734 EBC19DRES-S13 EBC19DRES-S93
    Part Number EBC19DRES EBC19DRES-S734 EBC19DRES-S13 EBC19DRES-S93
    Series - - - -
    Packaging Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active
    Gender Female Female Female Female
    Number of Positions/Bay/Row 19 19 19 19
    Number of Positions 38 38 38 38
    Card Thickness 0.062" (1.57mm) 0.031" (0.79mm) 0.062" (1.57mm) 0.093" (2.36mm)
    Number of Rows 2 2 2 2
    Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Read Out Dual Dual Dual Dual
    Features - - Card Extender -
    Mounting Type Panel Mount Panel Mount Board Edge, Straddle Mount Panel Mount
    Termination Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s)
    Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
    Contact Finish Gold Gold Gold Gold
    Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm)
    Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
    Color Blue Blue Blue Blue
    Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C