    Vishay Dale RWR89SR900BRBSL
    Part No.:
    RWR89SR900BRBSL
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRWR89SR900BRBSL.pdf
    Description:
    RES 0.9 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
    Resistance:
    900 mOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    3W
    Temperature Coefficient:
    ±400ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 250°C
    Size / Dimension:
    0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Datasheet:
    1. How to order RWR89SR900BRBSL on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RWR89SR900BRBSL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RWR89SR900BRBSL?
    Image RWR89SR900BRBSL
    Part Number RWR89SR900BRBSL
    Manufacturer Vishay Dale
    Series Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Resistance 900 mOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 3W
    Composition Wirewound
    Features Military, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±400ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Height - Seated (Max) -
    Number of Terminations 2
    Failure Rate R (0.01%)