    Vishay Dale RWR89SR700BRRSL
    Part No.:
    RWR89SR700BRRSL
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRWR89SR700BRRSL.pdf
    Description:
    RES 0.7 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
    Series:
    Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    700 mOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    3W
    Composition:
    Wirewound
    Features:
    Military, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±400ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package:
    Axial
    Size / Dimension:
    0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Datasheet:
    1. How to order RWR89SR700BRRSL on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RWR89SR700BRRSL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RWR89SR700BRRSL?
    Image RWR89SR700BRRSL
    Part Number RWR89SR700BRRSL
    Manufacturer Vishay Dale
    Series Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 700 mOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 3W
    Composition Wirewound
    Features Military, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±400ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Height - Seated (Max) -
    Number of Terminations 2
    Failure Rate R (0.01%)