    Vishay Dale RWR89SR500BRRSL
    Part No.:
    RWR89SR500BRRSL
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRWR89SR500BRRSL.pdf
    Description:
    RES 0.5 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
    Series:
    Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    500 mOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    3W
    Features:
    Military, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±650ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 250°C
    Size / Dimension:
    0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Datasheet:
    1. How to order RWR89SR500BRRSL on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RWR89SR500BRRSL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RWR89SR500BRRSL?
    Image RWR89SR500BRRSL
    Part Number RWR89SR500BRRSL
    Manufacturer Vishay Dale
    Series Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 500 mOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 3W
    Composition Wirewound
    Features Military, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±650ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Height - Seated (Max) -
    Number of Terminations 2
    Failure Rate R (0.01%)