    Vishay Dale RWR89N1R00BRB12
    Part No.:
    RWR89N1R00BRB12
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRWR89N1R00BRB12.pdf
    Description:
    RES 1 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
    Resistance:
    1 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    3W
    Temperature Coefficient:
    ±400ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 250°C
    Size / Dimension:
    0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Datasheet:
    1. How to order RWR89N1R00BRB12 on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RWR89N1R00BRB12 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RWR89N1R00BRB12?
    Image RWR89N1R00BRB12
    Part Number RWR89N1R00BRB12
    Product Status Active
    Resistance 1 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 3W
    Composition Wirewound
    Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient ±400ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Height - Seated (Max) -
    Number of Terminations 2
    Failure Rate R (0.01%)