    Vishay Dale RWR81SR900BRS73
    Part No.:
    RWR81SR900BRS73
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRWR81SR900BRS73.pdf
    Description:
    RES 0.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
    Series:
    Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
    Resistance:
    900 mOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    1W
    Features:
    Military, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±400ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 250°C
    Size / Dimension:
    0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Datasheet:
    1. How to order RWR81SR900BRS73 on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RWR81SR900BRS73 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RWR81SR900BRS73?
    Image RWR81SR900BRS73
    Part Number RWR81SR900BRS73
    Manufacturer Vishay Dale
    Series Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 900 mOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 1W
    Composition Wirewound
    Features Military, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±400ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) -
    Number of Terminations 2
    Failure Rate R (0.01%)