    Vishay Dale RWR81N1240DSB12
    Part No.:
    RWR81N1240DSB12
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRWR81N1240DSB12.pdf
    Description:
    RES 124 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
    Resistance:
    124 Ohms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power (Watts):
    1W
    Temperature Coefficient:
    ±20ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 250°C
    Size / Dimension:
    0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
    Failure Rate:
    S (0.001%)
    Datasheet:
    1. How to order RWR81N1240DSB12 on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RWR81N1240DSB12 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RWR81N1240DSB12?
    Image RWR81N1240DSB12
    Part Number RWR81N1240DSB12
    Manufacturer Vishay Dale
    Series Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Resistance 124 Ohms
    Tolerance ±0.5%
    Power (Watts) 1W
    Composition Wirewound
    Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient ±20ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) -
    Number of Terminations 2
    Failure Rate S (0.001%)