    Vishay Dale RWR74SR499BRRSL
    Part No.:
    RWR74SR499BRRSL
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRWR74SR499BRRSL.pdf
    Description:
    RES 0.499 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
    Series:
    Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    499 mOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    5W
    Composition:
    Wirewound
    Features:
    Military, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±650ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package:
    Axial
    Size / Dimension:
    0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Datasheet:
    1. How to order RWR74SR499BRRSL on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RWR74SR499BRRSL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RWR74SR499BRRSL?
    Image RWR74SR499BRRSL
    Part Number RWR74SR499BRRSL
    Manufacturer Vishay Dale
    Series Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 499 mOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 5W
    Composition Wirewound
    Features Military, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±650ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
    Height - Seated (Max) -
    Number of Terminations 2
    Failure Rate R (0.01%)