    Vishay Dale RWR74N8R50BRB12
    Part No.:
    RWR74N8R50BRB12
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRWR74N8R50BRB12.pdf
    Description:
    RES 8.5 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
    Series:
    Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
    Resistance:
    8.5 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    5W
    Features:
    Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 250°C
    Size / Dimension:
    0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Datasheet:
    1. How to order RWR74N8R50BRB12 on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RWR74N8R50BRB12 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RWR74N8R50BRB12?
    Image RWR74N8R50BRB12
    Part Number RWR74N8R50BRB12
    Manufacturer Vishay Dale
    Series Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Resistance 8.5 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 5W
    Composition Wirewound
    Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
    Height - Seated (Max) -
    Number of Terminations 2
    Failure Rate R (0.01%)