    Vishay Dale RWR71N50R0BRS73
    Part No.:
    RWR71N50R0BRS73
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRWR71N50R0BRS73.pdf
    Description:
    RES 50 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
    Series:
    Military, MIL-PRF-39007, RWR71N
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    50 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    2W
    Composition:
    Wirewound
    Features:
    Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient:
    ±30ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package:
    Axial
    Size / Dimension:
    0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Datasheet:
    1. How to order RWR71N50R0BRS73 on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RWR71N50R0BRS73 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RWR71N50R0BRS73?
    Image RWR71N50R0BRS73
    Part Number RWR71N50R0BRS73
    Manufacturer Vishay Dale
    Series Military, MIL-PRF-39007, RWR71N
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 50 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 2W
    Composition Wirewound
    Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient ±30ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
    Height - Seated (Max) -
    Number of Terminations 2
    Failure Rate R (0.01%)