    Vishay Dale RWR71N4021DSB12
    Part No.:
    RWR71N4021DSB12
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRWR71N4021DSB12.pdf
    Description:
    RES 4.02K OHM 2W 0.5% WW AXIAL
    Resistance:
    4.02 kOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power (Watts):
    2W
    Temperature Coefficient:
    ±20ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 250°C
    Size / Dimension:
    0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
    Failure Rate:
    S (0.001%)
    Datasheet:
    1. How to order RWR71N4021DSB12 on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RWR71N4021DSB12 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RWR71N4021DSB12?
    Image RWR71N4021DSB12
    Part Number RWR71N4021DSB12
    Manufacturer Vishay Dale
    Series Military, MIL-PRF-39007, RWR71N
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Resistance 4.02 kOhms
    Tolerance ±0.5%
    Power (Watts) 2W
    Composition Wirewound
    Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient ±20ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
    Height - Seated (Max) -
    Number of Terminations 2
    Failure Rate S (0.001%)