    Vishay Dale RWR71N1000BRS73
    Part No.:
    RWR71N1000BRS73
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRWR71N1000BRS73.pdf
    Description:
    RES 100 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
    Resistance:
    100 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    2W
    Temperature Coefficient:
    ±20ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 250°C
    Size / Dimension:
    0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Datasheet:
    1. How to order RWR71N1000BRS73 on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RWR71N1000BRS73 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RWR71N1000BRS73?
    Image RWR71N1000BRS73
    Part Number RWR71N1000BRS73
    Product Status Active
    Resistance 100 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 2W
    Composition Wirewound
    Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient ±20ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 250°C
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
    Height - Seated (Max) -
    Number of Terminations 2
    Failure Rate R (0.01%)