    Vishay Dale RNC50J7963DSRSL
    Part No.:
    RNC50J7963DSRSL
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRNC50J7963DSRSL.pdf
    Description:
    RES 796K OHM 1/10W .5% AXIAL
    Series:
    Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    796 kOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 175°C
    Size / Dimension:
    0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
    Failure Rate:
    S (0.001%)
    Datasheet:
    1. How to order RNC50J7963DSRSL on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RNC50J7963DSRSL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RNC50J7963DSRSL?
    Image RNC50J7963DSRSL
    Part Number RNC50J7963DSRSL
    Manufacturer Vishay Dale
    Series Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 796 kOhms
    Tolerance ±0.5%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Metal Film
    Features Military, Moisture Resistant, Weldable
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max) -
    Number of Terminations 2
    Failure Rate S (0.001%)