    Vishay Dale RNC50H6983BRB14
    Part No.:
    RNC50H6983BRB14
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDRNC50H6983BRB14.pdf
    Description:
    RES 698K OHM 1/10W .1% AXIAL
    Series:
    Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
    Resistance:
    698 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Composition:
    Metal Film
    Features:
    Military, Moisture Resistant, Weldable
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 175°C
    Supplier Device Package:
    Axial
    Size / Dimension:
    0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Datasheet:
    1. How to order RNC50H6983BRB14 on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the RNC50H6983BRB14 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RNC50H6983BRB14?
    Image RNC50H6983BRB14
    Part Number RNC50H6983BRB14
    Manufacturer Vishay Dale
    Series Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Resistance 698 kOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Metal Film
    Features Military, Moisture Resistant, Weldable
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max) -
    Number of Terminations 2
    Failure Rate R (0.01%)