450WA3.3MEFC10X9.pdf
450WA3.3MEFC10X9.pdf
| Image |  |
| Part Number | 450WA3.3MEFC10X9 | 450WA3.3MEFCT810X9 |
| Manufacturer | Rubycon | Rubycon |
| Package/Case | ||
| Series | WA | WA |
| Packaging | Bulk | Tape & Box (TB) |
| Product Status | Not For New Designs | Not For New Designs |
| Capacitance | 3.3 µF | 3.3 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% |
| Voltage - Rated | 450 V | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | -25°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar | Polar |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 35 mA @ 120 Hz | 35 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | - | - |
| Impedance | - | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) | 0.413" (10.50mm) |