    TDK Corporation MLF1005G1R8KT
    Part No.:
    MLF1005G1R8KT
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDMLF1005G1R8KT.pdf
    Description:
    FIXED IND 1.8UH 30MA 1.05OHM SMD
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Inductance:
    1.8 µH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    30 mA
    DC Resistance (DCR):
    1.05Ohm Max
    Q @ Freq:
    30 @ 10MHz
    Frequency - Self Resonant:
    90MHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    10 MHz
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order MLF1005G1R8KT on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the MLF1005G1R8KT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MLF1005G1R8KT?
    Image MLF1005G1R8KT000 MLF1005G1R8KT MLF1005G1R8KTD25
    Part Number MLF1005G1R8KT000 MLF1005G1R8KT MLF1005G1R8KTD25
    Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
    Series MLF MLF MLF
    Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Type Multilayer Multilayer Multilayer
    Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite
    Inductance 1.8 µH 1.8 µH 1.8 µH
    Tolerance ±10% ±10% ±10%
    Current Rating (Amps) 30 mA 30 mA 20 mA
    Shielding Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 1.05Ohm Max 1.05Ohm Max 1.05Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 10MHz 30 @ 10MHz 25 @ 10MHz
    Frequency - Self Resonant 90MHz 90MHz 90MHz
    Ratings - - AEC-Q200
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 10 MHz 10 MHz 10 MHz
    Features - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)