    TDK Corporation MLF1005G1R2KT
    Part No.:
    MLF1005G1R2KT
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITEDMLF1005G1R2KT.pdf
    Description:
    FIXED IND 1.2UH 35MA 790MOHM SMD
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Series:
    MLF
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Multilayer
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    1.2 µH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    35 mA
    Current - Saturation (Isat):
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    790mOhm Max
    Q @ Freq:
    30 @ 10MHz
    Frequency - Self Resonant:
    110MHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    10 MHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order MLF1005G1R2KT on HONG KONG HAOCHIP TRADING CO., LIMITED?
    3. Are the MLF1005G1R2KT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MLF1005G1R2KT?
    Image MLF1005G1R2KT000 MLF1005G1R2KT MLF1005G1R2KTD25
    Part Number MLF1005G1R2KT000 MLF1005G1R2KT MLF1005G1R2KTD25
    Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
    Series MLF MLF MLF
    Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Type Multilayer Multilayer Multilayer
    Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite
    Inductance 1.2 µH 1.2 µH 1.2 µH
    Tolerance ±10% ±10% ±10%
    Current Rating (Amps) 35 mA 35 mA 35 mA
    Shielding Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 790mOhm Max 790mOhm Max 790mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 10MHz 30 @ 10MHz 25 @ 10MHz
    Frequency - Self Resonant 110MHz 110MHz 110MHz
    Ratings - - AEC-Q200
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 10 MHz 10 MHz 10 MHz
    Features - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)