LM3S6G11-IQC80-A2T.pdf
LM3S6G11-IQC80-A2T.pdf
| Image |  |
| Part Number | LM3S6G11-IQC80-A1T | LM3S6G11-IQC80-A2T |
| Manufacturer | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Package/Case | 100-LQFP | 100-LQFP |
| Series | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key | Discontinued at Digi-Key |
| Speed | 80MHz | 80MHz |
| Number of I/O | 46 | 46 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH | FLASH |
| EEPROM Size | - | - |
| RAM Size | 64K x 8 | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 3.6V | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters | - | - |
| Oscillator Type | Internal | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | -40°C ~ 85°C (TA) |