LM3S2276-IQR50-A0T.pdf
LM3S2276-IQR50-A0T.pdf
| Image |  |
| Part Number | LM3S2276-IQR50-A0 | LM3S2276-IQR50-A0T |
| Manufacturer | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Package/Case | 64-LQFP | 64-LQFP |
| Series | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 |
| Packaging | Bulk | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Not For New Designs |
| Programmable | Not Verified | Not Verified |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 50MHz | 50MHz |
| Number of I/O | 33 | 33 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH | FLASH |
| EEPROM Size | - | - |
| RAM Size | 32K x 8 | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.25V ~ 2.75V | 2.25V ~ 2.75V |
| Data Converters | A/D 6x10b | A/D 6x10b |
| Oscillator Type | Internal | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | -40°C ~ 85°C (TA) |