F28P650DK6NMRR.pdf
F28P650DK6NMRR.pdf
| Image |  |
| Part Number | F28P650DK6NMRR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Package/Case | 169-VFBGA |
| Series | C2000™ C28x Piccolo™ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | - |
| Core Processor | C28x |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Speed | 200MHz |
| Connectivity | CANbus, I2C, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals | AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 98 |
| Program Memory Size | 1.28MB (1.28M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 244K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.8V ~ 3.63V |
| Data Converters | A/D 34x12/16b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |